Import jest zwolniony z VAT, gdy towar trafia dalej do UE
Sprowadzenie towaru spoza Unii z zasady powoduje konieczność zapłaty, oprócz należności celnych, także podatku od towarów i usług. Warto jednak zwrócić uwagę na szczególny przypadek, gdy nie trzeba go płacić. MICHAŁ SAMBORSKI
Zwolnienie z VAT importu dokonanego w Polsce dotyczy towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium innego państwa członkowskiego. Wywóz musi jednak nastąpić w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).
Chodzi tu o dwie możliwe sytuacje. Pierwszą jest „zwykłe" WDT, a więc sprzedaż importowanego towaru od polskiego dostawcy do podatnika (w uproszczeniu: podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą) z innego kraju UE. Drugim przypadkiem jest natomiast tzw. przemieszczenie nietransakcyjne zrównane z WDT. Polega ono na tym, że podatnik przemieszcza towar z Polski do innego państwa członkowskiego w ramach swojej działalności gospodarczej prowadzonej w tym państwie.
Podstawowym warunkiem dla zwolnienia z importu jest to, żeby odbiorca posiadał numer identyfikacyjny na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (numer VAT UE) nadany przez państwo przeznaczenia towaru. W przypadku WDT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta